poniedziałek, 7 września 2020

Papiery syntetyczne - porównanie

 Witam 

Dziś przychodzę do Was z innym postem niż zazwyczaj. Przygotowałam porównanie trzech papierów syntetycznych, które od jakiegoś czasu pojawiły się w sklepie. Papiery te głownie dedykowane są do tuszy alkoholowych, ale z powodzeniem można ich używać również w innych technikach. 

W sklepie są dostępne trzy firmy oferujące papier syntetyczny : AURA, MONOTEX,  SUPER YUPO.

 


 

Wszystkie najdziecie pod TYM LINKIEM.  

Na początek  kilka słów  o papierze syntetycznym. Jest to papier bardzo wytrzymały, gładki, w różnych gramaturach. Odporny na wodę i większość chemikaliów. Jest idealny do prac z tuszami alkoholowymi. Żadnego z tych papierów nie da się podrzeć, przetargać. 

Mając trzy papiery różnych firm mogłam porównać ich wizualne cechy. 

BIEL : Najbardziej biały z nich to papier Aura.

GŁADKOŚĆ: Najbardziej gładki papier to Super Yupo natomiast jako trzeci pod względem gładkości w moim odczuciu jest Aura. 

GRAMATURA: Aura :170g/300g

                             Yupo: 115g/234g

                             Monotex: 150g/360g

                          


 Na wszystkich papierach z tuszami alkoholowymi pracuje się bardzo dobrze. Ładnie się rozlewają oraz mieszają kolory. 


Zrobiłam również test, czy da się zmyć tusz rozpuszczalnikiem jeśli coś zepsuło mi się na papierze. Tutaj niestety, żaden z papierów nie poradził sobie z tym zadaniem. Na żadnym z nich nie zszedł mi kolor do zera ( a wiem, że są takie papiery na których jest to możliwe). 


Papiery syntetyczne można również wycinać wykrojnikami ( niezbyt ażurowymi) oraz dziurkaczami. Na te ostatnie należy jednak uważać, bo mają one swoje maksymalne możliwości używania gramatury, jednak jak powyżej widać, są też papiery syntetyczne dość cienkie. 
Można również używać super dziurkaczy, które wycinają nawet w grubych materiałach. 

Podsumowując : syntetyczne papiery w połączeniu z tuszami alkoholowymi to świetna zabawa oraz technika, którą możecie wykonać wiele fantastycznych projektów. 

Tusze alkoholowe w sklepie znajdziecie TUTAJ. 
 
Pozdrawiam, Marta

 
4 komentarze: